Proč meditovat

27.05.2023

O meditaci toho bylo napsáno již mnoho. Je to jeden z pilířů Patanžaliho jógy a tudíž velká součast jak jógového tak i tantrického učení. Meditací se moderní člověk může naučit jak pracuje mysl a jak jí ovládat, tak aby sloužila nám a ne my jí. Dává nám to určitou svobodu bytí, usnadňuje rozhodování, ale dodává i vnitřní klid. 

Meditace nemusí být nic ezoterického ani výkon nad lidské síly. Tak jako se v životě učíme každou schopnost a dovednost (například jízdu na kole) tak se dá krůček po krůčku naučit i meditovat. 

Meditace by měla být zábavná. Meditací je celá škála a my máme možnost si najít takovou, která s námi bude resovovat a ke které se budeme s radostí a lehkostí navracet.

Ale ty začátky....ano, první krůčky jsou vždycky ty nejtěžší, ale to neznamená, že u toho musíme trpět. Například správný výběr času, místa a typu meditace, lze tento proces hodně ulehčit, tak abychom si nastavili kladný přístup ke cvičení naší mysli. Po překonání prvních pár zkoušek se v nás začne postupně tvořit vnitřní prostor, energie, která nás povede vpřed. Již po pár týdnech je zřejmé jak blahodárné účinky na nás zklidnění mysli má a jak v každodenním živote zvládáme denní "starosti a překážky" s větším nadhledem. 

Naše mysl je nástroj, který nám může sloužit k dosažení našich snů, dovést nás ke spokojenému životu a prožít naplněné okamžiky plné lásky a porozumění. Pokud s ní ovšem umíme zacházet. Ta nevědomá mysl nás naopak může zavést do nesnází, zmatku a náš život se může doslova proměnit v peklo. 

Meditace je v dnešní době nezbytná abychom se vyznali sami v sobě. Moderní život nám přináší neustálé úskalí v podobě boji o naší pozornosti. Ať už jsou to mobilní telefony, internet, sociální sítě, reklamy nebo jednoduše zařazení se do zrychleného běhu života a uspět. Kráčíme tak světem bez povšimnutí si, že zaměřování pozornosti z jedné věci na druhou nás vede do automatizování a nevědomosti. Pak se náhle ocitneme v životě v situacích o kterých nemáme ponětí, jak jsme se do nich dostali. Právě nástroj meditace nás může z tohoto zacyklení vymanit a my si můžeme začít tvořit život dle našich preferencí a vědomě. 

Dovednost zaměřit naši pozornost a uvědomit si, co se v naší mysli odehrává je velký nástroj pro naše fyzické i mentální zdraví. 

  1. Ovlivňuje hladinu našeho stresu. Stres přímo či nepřímo reguluje naše biochemické procesy. Díky zklidnění mysli se naučíš jak se stresem nakládat, aby negativně neovlivňoval tvůj život.

  2. Zvyšuje celkové vibrace našeho mentálního těla, což blahodárně působí na naší psychiku. Může pomoct při stavech útkostí, depresích a pochmurných nálad. 

  3. Zaručí klidný spánek, který jak se říká je k nezaplacení. Všichni už jsem asi zažili ten pocit, když se ráno probudím a cítím se bez energie po probdělé noci. 

  4. Je to forma sebepoznání, která vede k osobnímu rozvoji a posouvá nás tím správným směrem. 


NAUČTE SE ZAMĚŘIT POZORNOST TÍM SPRÁVNÝM SMĚREM, 

MEDITOVAT A OVLÁDAT SVOU MYSL.


PROGRAM MEDITACE ONLINE NEBO OFFLINE